Vítáme vás na oficiálních stránkách Tatranu Mladějov

Rozhovory

René Abraham

 
1.)    Renku, ty jsi do Mladějova přestoupil společně s V.Paarem z Rychnova. Jaký byl důvod tvého přestupu a co sis od tohoto transferu sliboval?
I když jsem jako malý kluk bydlel v Rychnově, fotbal jsem hrál v žákovských kategoriích za Mladějov. Důležité tenkrát bylo, že v Rychnově žádné mužstvo žáků nebylo, a proto za Mladějov hrálo spousta mých kamarádů z Rychnova. Když jsem tedy končil již v pozici muže svoji kariéru v Rychnově a byl kontaktován trenérem Vlasťou Suchým, abych se vrátil tam, kde jsem začínal a klukům, které jsem převážně znal pomohl postoupit do vyšší třídy, měl jsem z toho brouka v hlavě. Na rovinu musím přiznat, že se mi do toho příliš nechtělo, protože jsem se chtěl věnovat pouze trénování mládeže v SKP Slovan Moravská Třebová. Jednoznačně to, co nakonec rozhodlo, proč jsem v Mladějově zakotvil i já bylo, že se místním podařilo získat do mužstva mého nejlepšího kamaráda – brankáře Václava Paara. Ten kdo nás dříve zažil, ví o čem mluvím. Představa, že spolu můžeme zažívat další svělé zážitky pro mě v tu chvíli byla rozhodující. Musím zde zdůraznit, že jsem si vždy Václava vážil i za to, jak mu to v bráně šlo a jak k fotbalu přistupoval. Byly i situace, ve kterých na mě jako jediný i platil.
2.)    V Mladějově jsi zřejmě nejzkušenější hráč, který by měl být pro ty mladší vzorem. Cítíš se tak a snažíš se ty mladší něco naučit?
Je pravda, že patřím mezi ty zkušenější, alespoň doufám, ale nejsem jedinný. Lídry v tomto ohledu jsou bezesporu Franta Marek a Petr Suchý. Bohužel pro mě si myslím, že pro ty mladší moc v Mladějově vzorem nejsem. Nemám vždy ten správný přístup k tréninkům, zápasům, trénérovi a někdy i spoluhráčům. Všeobecně se domnívám, že to tady se mnou nemají jednoduché. Co se týká toho vzoru, tak i v tomto jsou přede mnou oba zmínění spoluhráči, protože poctivě chodí na tréninky, zápasy a celkově se snaží oba mužstvu pomoci, i když ne vždy hrají. Tím nechci říct, že je mi to vše jedno, ale fotbal už pro mě není tou „alfaomegou“ jako dřív.
3.)    V tvém dalším pokračování v žlutomodrých barvách Tatranu bude určitě hrát velkou roli zdraví, můžeš nám přesto přiblížit, jak dlouho bys chtěl ještě fotbal hrát a máš-li v plánu svoji kariéru zakončit právě v Mladějově?
Zaplať pánbůh, nějaké větší zranění se mi během kariéry dosud vyhýbalo. Co se týká otázky, jak dlouho ještě budu hrát, tak opravdu nevím. Někdy bych skončil okamžitě, a někdy mě to ohromně baví. Důležité pro mě je, že je v Mladějově opravdu dobrá parta. Spousta mladých a veselých lidí, se kterými je mi převážně dobře. Cítím, že mě kluci berou, máme společný humor a dokáži si s nimi i dobře pokecat. V otázce ukončení kariéry mohu jednoznačně řící, že jinde než zde, již hrát nehodlám.                  
4.)    Určitou motivací jsou pro tebe jistě také spoluhráči F.Marek a P.Suchý, kteří na svůj věk dokáží být ještě velmi platnými členy mladějovské sestavy.
Oba pánové jsou kapitola sama pro sebe. V kabině mají přirozený respekt spoluhráčů a v podstatě mají neomezené slovo. Motivací v ohledu na délku kariéry pro mě sice nejsou, protože já takto dlouho hrát nehodlám, ale rozhodně mají můj obdiv kvůli dalším přednostem. I když jsou nejstaršími hráči a nenastupují vždy v základní sestavě, vždy na zápas jedou a jsou připraveni naskočit, obdivuhodné je pro mě i to, že nemají problém připravit pití, donést dres, skočit pro izolepu atd. Prostě jsou ochotni něco udělat, i když by to mohli udělat ti mladší – zajíci.
5.)    Výkony tvého týmu tuto sezonu nejsou zdaleka optimální a Tatran zůstal daleko za očekáváním, v čem ty vidíš momentální krizi?
Osobně mi chybí lídr mužstva. Máme zde jednoho z nejlepších střelců v okrese Pavla Proseckého, výborné techniky typu Dolfy Němce či Radima Dlouhého, bojovníky Leoše Seryna, Michala Suchého či Břeťu Satlera, ale nikdo z nich není lídr na hřišti i v kabině. Člověk, který by strhl ostatní. Jakkoliv – povzbuzením i kritikou, a nejlépe vlastním výkonem. Vždy něco chybí. Po mém příchodu do Mladějova jsem vždy za budoucího lídra cítil Dolfu Němce, který jím již částečně je, ale chybí mi u něj kvalitní vyrovnané výkony ve více zápasech. Dle mého je moc střídá, a když se mu nedaří zapadne do průměru. S tím by se lídr neměl spokojit, a když se nedaří tak dřít.
6.)    Jak se to odráží na psychice, motivaci a sebevědomí hráčů? Dokáží vůbec hráči stále táhnout za jeden provaz nebo má tato situace i negativní vliv na chování hráčů mezi sebou?
Neůspěch delšího charakteru se na hráčích vždy odrazí, i když se třeba tvrdí opak. Naštěstí jsem ale nezaznamenal, že by byl mezi spoluhráči nějaký vážnější problém. Osobně mi ale ani nevadí, když si hráči v kabině i ostřeji vymění své názory. Je to lepší, než to v sobě dusit, nebo to řešit jinde. To pak vypadá, jako by si za svými názory nestál. Samozřejmně i toto musí mít svoji kulturu.
7.)    Není tajemstvím, že realizační tým v Mladějově čekají v zimě určité změny a tvoje jméno mezi nimi také figuruje. Svěříš se nám, jaké změny se chystají a jakou roli v tom hraješ ty?
V Mladějově je již několik let hlavním trenérem Vlasťa Suchý. Je to člověk, který fotbalu obětuje opravdu hodně, ale někdy je na to sám. Proto jsem mu nabídl, že mu pomohu jako asistent se zimní přípravou a jarní částí sezóny. Budu muset zlepšit svou docházku na tréninky, své chování k Vlasťovi, které není vždy O.K. a když nebude Vlasťa na tréninku, tak mu na něj i dohlídnu. Mělo by to prostě pomoci i mě. Jestli to bude ku prospěchu mužstva ukáže čas.
8.)    Chystáš i nějaké změny v přístupu hráčů k přípravě, nějaké motivační prvky nebo něco podobného?
Určitě, ale nechte se překvapit. O motivační prvky finančního rázu ale nepůjde, to Vám mohu slíbit.
9.)    Jaká bude pro hráče zimní příprava pod vašim vedením?
Tak o tom jsme ještě s Vlasťou tolik nemluvily. Každopádně nás čeká tréninková příprava 2 – 3 x týdně. Tréninky budou střídavě a dle počasí probíhat v tělocvičně i venku. Čeká nás zimní soustředění v rozsahu cca 4 dní, které se bude konat jako obvykle v Mladějově. Chceme odehrát i několik přípravných zápasů na umělé trávě, ale čeho bychom se určitě neměli zůčastnit, jsou halové turnaje. Tomuto druhu přípravy neholduji, v čemž jsme se s Vlasťou shodli.
10.)Tradiční otázka na závěr. Chtěl bys něco vzkázat fanouškům, spoluhráčům nebo soupeřům?
Samozřejmě hlavně všem přeji zdravíčko. Protihráčům chci vzkázat, že až na jaře s námi nebudou získávat body tak lehce jako na podzim, tak ať se nezlobí. Ještě mohu využít situace, abych tímto všechny pozdravil, z mého pohledu nemám s nikým celkem problém a doufám, že to tak i zůstane.                                                                                                   
Žádné komentáře
 
Kontakt Pejena@seznam.cz